# 2406KL-05W-B59-L00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2406KL-05W-B59-L00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2406kl-05w-b59-l00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2406kl-05w-b59-l00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 18.3 CFM (0.512m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 34.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 2.4 W
- **RPM:** 4600 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.205 in H2O (51.2 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.099 lb (44.91 g)
- **Width:** 15.00mm