# 2406KL-05W-B20-L00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2406KL-05W-B20-L00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2406kl-05w-b20-l00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2406kl-05w-b20-l00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/35/8507351-P12829-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 11.6 CFM (0.325m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 25.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 1.44 W
- **RPM:** 3100 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.094 in H2O (23.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.099 lb (44.91 g)
- **Width:** 15.00mm