# 23SWRC250500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 23SWRC250500
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/23swrc250500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/23swrc250500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Length:** 0.437" (11.10mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Mounting Type:** Split Arrowhead
- **Opening Size:** 0.500" (12.70mm)
- **Panel Hole Size:** 0.250" (6.35mm)
- **Type:** Clip, Wire Saddle
- **Type Attributes:** Round
- **Width:** 0.375" (9.53mm)