# 23S08T-1DCG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 23S08T-1DCG
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** ClockTiming
- **Subcategory:** Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/23s08t-1dcg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/23s08t-1dcg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Differential:** No/No
- **Divider:** No/No
- **Frequency:** 133.3MHz
- **Input:** LVTTL
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** CMOS, LVTTL
- **PLL:** Yes with Bypass
- **Ratio:** 1:8
- **Supplier Device Package:** 16-SOIC
- **Type:** Clock Multiplier, Zero Delay Buffer
- **Voltage:** 2.3V ~ 2.7V