# 23RCFB035C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 23RCFB035C
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/23rcfb035c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/23rcfb035c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Mounting Type:** Fir Tree
- **Opening Size:** 0.350" (8.89mm)
- **Panel Hole Size:** 0.256" (6.50mm)
- **Type:** Clip, C-Type
- **Type Attributes:** Hinged, Locking
- **Width:** 0.300" (7.62mm)