# 23KY-K748U
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 23KY-K748U
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Stepper Motors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/23ky-k748u
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/23ky-k748u#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Resistance:** 2.3 Ω
- **Coil Type:** Unipolar
- **Current Rating (Amps):** 2 A
- **Diameter:** 0.250" (6.35mm)
- **Features:** Round Shaft
- **Length:** 0.813" (20.64mm)
- **Mounting Hole Spacing:** 1.856" (47.14mm)
- **NEMA Frame Size:** 23
- **Size:** Square - 2.220" x 2.220" (56.40mm x 56.40mm)
- **Step Angle:** 0.9°
- **Steps per Revolution:** 400
- **Termination Style:** Connector
- **Torque:** 177.04 / 1250
- **Type:** Hybrid
- **Voltage:** 24VDC