# 23KM-K251-99V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 23KM-K251-99V
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Stepper Motors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/23km-k251-99v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/23km-k251-99v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/17/86/11178675-P14280-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±5%
- **Coil Resistance:** 1.5 Ω
- **Coil Type:** Unipolar
- **Current Rating (Amps):** 1.8 A
- **Diameter:** 0.250" (6.35mm)
- **Features:** Flatted Shaft
- **Length:** 0.984" (25.00mm)
- **Mounting Hole Spacing:** 1.856" (47.14mm)
- **NEMA Frame Size:** 23
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 50°C
- **Size:** Square - 2.220" x 2.220" (56.40mm x 56.40mm)
- **Step Angle:** 1.8°
- **Steps per Revolution:** 200
- **Termination Style:** Wire Leads with Connector
- **Torque:** 67.98 / 480
- **Type:** Hybrid, Dual Shaft
- **Voltage:** 24VDC