# 23K640T-E/ST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 23K640T-E/ST
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/23k640t-e-st
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/23k640t-e-st#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 20 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** SPI
- **Memory Organization:** 8K x 8
- **Memory Size:** 64Kbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-TSSOP
- **Technology:** SRAM
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V