# 23EZS0250B0040
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 23EZS0250B0040
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/23ezs0250b0040
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/23ezs0250b0040#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Height:** 0.875" (22.23mm)
- **Length:** 0.625" (15.88mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Push In
- **Opening Size:** 0.250" (6.35mm)
- **Panel Hole Size:** 0.250" (6.35mm)
- **Type:** Clip, Twist Lock
- **Type Attributes:** Standoff
- **Width:** 0.250" (6.35mm)