# 23EZAB580TAB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 23EZAB580TAB
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/23ezab580tab
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/23ezab580tab#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Height:** 1.400" (35.56mm)
- **Length:** 0.870" (22.10mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Mounting Type:** Adhesive
- **Opening Size:** 0.580" (14.73mm)
- **Type:** Clip, Twist Lock
- **Type Attributes:** Standoff
- **Width:** 0.520" (13.21mm)