# 23BR200LFTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 23BR200LFTR
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/23br200lftr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/23br200lftr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/7-/10/987-1014-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 200 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.200" x 0.180" Face (5.08mm x 4.57mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±20%