# 2345-C30TD1T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2345-C30TD1T
- **Manufacturer:** Oupiin
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2345-c30td1t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2345-c30td1t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Cable End Type:** Straight
- **Connector:** Contacts, Top
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **FFC, FCB Thickness:** 0.30mm
- **Features:** Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
- **Flat Flex Type:** FFC, FPC
- **Height Above Board:** 0.079" (2.00mm)
- **Housing Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Locking Feature:** Slide Lock
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 30
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 50V