# 234-96MMX55M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 234-96MMX55M
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/234-96mmx55m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/234-96mmx55m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber
- **Backing, Carrier:** Crepe Paper
- **Color:** Natural
- **Length:** 180' (55.0m) 60 yds
- **Tape Type:** Masking
- **Temperature Range:** 250°F (121°C) - 30 minutes
- **Thickness:** 0.0060" (6.0 mils, 0.152mm)
- **Usage:** Paint Bake, Medium Temp
- **Width:** 3.78" (96.00mm)