# 2332-20MG00DPT2-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2332-20MG00DPT2-S
- **Manufacturer:** Oupiin
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2332-20mg00dpt2-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2332-20mg00dpt2-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Plug, Center Strip Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Features:** Board Guide
- **Height Above Board:** 0.108" (2.75mm)
- **Mated Stacking Heights:** 3.5mm, 4mm, 4.5mm, 5mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 20
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)