# 23024282M5000-10A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 23024282M5000-10A
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/23024282m5000-10a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/23024282m5000-10a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/36/18/983618-1939-1609-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** CEI 23-50
- **2nd Connector:** Cable
- **Approval Agency Marking:** IMQ
- **Approved Countries:** Chile, Italy
- **Color:** Black
- **Cord Type:** H05VV-F
- **Current Rating (Amps):** 10A
- **Length:** 8.50' (2.59m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** 70°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Style:** Male Pins (Blades) to Leads
- **Voltage Rating:** 150V
- **Wire Gauge:** 16 AWG