# 22UL1007SLDGRA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 22UL1007SLDGRA
- **Manufacturer:** Remington Industries
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/22ul1007sldgra
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/22ul1007sldgra#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** Solid
- **Features:** Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.058" (1.47mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.016" (0.41mm)
- **Jacket Color:** Gray
- **Length:** 100.0' (30.5m)
- **Operating Temperature:** 105°C
- **Ratings:** UL Style 1007
- **Voltage:** 300V
- **Wire Gauge:** 22 AWG