# 22RC2S06 NA199
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 22RC2S06 NA199
- **Manufacturer:** Alpha Wire
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/22rc2s06-na199
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/22rc2s06-na199#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/36
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.136" (3.45mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0098" (0.250mm)
- **Jacket Color:** Natural
- **Length:** 1000.0' (304.8m)
- **Number of Conductors:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 22 AWG