# 22MP04374
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 22MP04374
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Bushings, Grommets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/22mp04374
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/22mp04374#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/00/09/1300098-RPC6366-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bushing, Grommet Type:** Bushing
- **Color:** Black
- **Diameter:** 0.250" (6.35mm)
- **For Use With:** Cable, Wires
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 0.437" (11.10mm)
- **Panel Thickness:** 0.125" (3.18mm)