# 22HDCC2970
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 22HDCC2970
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/22hdcc2970
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/22hdcc2970#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Opening Size:** 0.297" (7.54mm)
- **Panel Hole Size:** 0.203" (5.16mm)
- **Type:** Clip, U-Type
- **Width:** 0.859" (21.82mm)