# 22HC1031B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 22HC1031B
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/22hc1031b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/22hc1031b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Thickness:** 0.062" (1.57mm)
- **Opening Size:** 1.031" ~ 1.187" (26.19mm ~ 30.15mm)
- **Type:** Clamp, Hose
- **Type Attributes:** Push-Fit
- **Width:** 0.313" (7.95mm)