# 22HC0953
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 22HC0953
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/22hc0953
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/22hc0953#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Thickness:** 0.063" (1.60mm)
- **Opening Size:** 0.953" ~ 1.093" (24.21mm ~ 27.76mm)
- **Type:** Clamp, Hose
- **Type Attributes:** Push-Fit
- **Width:** 0.250" (6.35mm)