# 22DGHC059
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 22DGHC059
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/22dghc059
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/22dghc059#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/20/75/1320759-RPC6958-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Chemical Resistant, Corrosion Resistant
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Thickness:** 0.109" (2.78mm)
- **Opening Size:** 2.323" ~ 2.547" (59.00mm ~ 64.69mm)
- **Type:** Clamp, Hose
- **Width:** 0.359" (9.13mm)