# 22CC50C0500B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 22CC50C0500B
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/22cc50c0500b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/22cc50c0500b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Material Thickness:** 0.050" (1.27mm)
- **Mounting Type:** Fastener
- **Opening Size:** 0.500" (12.70mm)
- **Panel Hole Size:** 0.167" (4.24mm)
- **Type:** Clamp, P-Type
- **Width:** 0.500" (12.70mm)