# 22CC28E0312
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 22CC28E0312
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/22cc28e0312
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/22cc28e0312#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Material Thickness:** 0.030" (0.76mm)
- **Mounting Type:** Fastener
- **Opening Size:** 0.312" (7.92mm)
- **Panel Hole Size:** 0.128" (3.25mm)
- **Type:** Clamp, P-Type
- **Width:** 0.281" (7.14mm)