# 22CAWC00375
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 22CAWC00375
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/22cawc00375
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/22cawc00375#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Length:** 1.000" (25.40mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Mounting Type:** Adhesive
- **Opening Size:** 0.375" (9.53mm)
- **Type:** Clip, C-Type
- **Type Attributes:** Locking, Round
- **Width:** 0.625" (15.88mm)