# 228A032-3/42-0-CS8471
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 228A032-3/42-0-CS8471
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Boots, Caps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/228a032-3-42-0-cs8471
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/228a032-3-42-0-cs8471#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Large Diameter Recovered:** 0.560" (14.22mm)
- **Large Diameter Supplied:** 0.760" (19.30mm)
- **Large Recovered Length:** 1.010" (25.65mm)
- **Material:** Polyolefin (PO), Semi-Rigid
- **Shell Size:** 32
- **Small Diameter Recovered:** 0.160" (4.06mm)
- **Small Diameter Supplied:** 0.320" (8.13mm)
- **Small Recovered Length:** 0.320" (8.13mm)