# 22759/33-20-9CS2644
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 22759/33-20-9CS2644
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/22759-33-20-9cs2644
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/22759-33-20-9cs2644#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/32
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.050" (1.27mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.005" (0.13mm)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 20 AWG