# 225PPA102KS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 225PPA102KS
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/225ppa102ks
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/225ppa102ks#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/74/2146743-1572-1266-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
- **Capacitance:** 2.2 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3 mΩ
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 1.299" Dia x 2.323" L (33.00mm x 59.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)