# 225P82391WD3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 225P82391WD3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/225p82391wd3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/225p82391wd3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio; DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 0.082 µF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Height:** 0.551" (14.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.374" (9.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.700" L x 0.402" W (17.78mm x 10.20mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V