# 225P33394XD3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 225P33394XD3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/225p33394xd3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/225p33394xd3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio; DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 0.033 µF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Height:** 0.650" (16.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.374" (9.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.799" L x 0.339" W (20.30mm x 8.60mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V