# 225P27391WD3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 225P27391WD3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/225p27391wd3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/225p27391wd3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/52/2146523-338-3429-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio; DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 0.027 µF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Height:** 0.370" (9.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.375" (9.52mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.701" L x 0.272" W (17.80mm x 6.90mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V