# 225P15291WD3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 225P15291WD3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/225p15291wd3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/225p15291wd3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio; DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 1500 pF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Height:** 0.350" (8.90mm)
- **Lead Spacing:** 0.374" (9.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.701" L x 0.252" W (17.80mm x 6.40mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V