# 225P10491WF1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 225P10491WF1
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/225p10491wf1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/225p10491wf1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/62/80/2162804-338-4342-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio; DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Height:** 0.551" (14.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.700" L x 0.402" W (17.78mm x 10.20mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V