# 225MPW400K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 225MPW400K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/225mpw400k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/225mpw400k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/15/2146153-1572-1637-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 2.2 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** Low ESR
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.945" Dia x 1.811" L (24.00mm x 46.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V