# 2256R-08J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2256R-08J
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2256r-08j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2256r-08j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.07A
- **Current Rating (Amps):** 3.07 A
- **DC Resistance (DCR):** 42mOhm Max
- **Inductance:** 3.9 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm)
- **Tolerance:** ±5%