# 2256-221L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2256-221L
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2256-221l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2256-221l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 7A
- **Current Rating (Amps):** 7 A
- **DC Resistance (DCR):** 8mOhm Max
- **Inductance:** 220 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.215" Dia x 0.561" L (5.47mm x 14.24mm)
- **Tolerance:** ±15%