# 224PPS850K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 224PPS850K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/224pps850k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/224pps850k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/43/06/2243060-105PPS700K-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 8.4 mΩ
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.591" Dia x 1.142" L (15.00mm x 29.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 850V