# 224MPR630K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 224MPR630K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/224mpr630k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/224mpr630k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/53/2145536-1572-1177-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 804 mΩ
- **Features:** Low ESR
- **Height:** 0.689" (17.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.220" L x 0.413" W (31.00mm x 10.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V