# 224MABA01KGS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 224MABA01KGS
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/224maba01kgs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/224maba01kgs#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Motor Run
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.728" (18.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 800V