# 224K400RA6-FA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 224K400RA6-FA
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/224k400ra6-fa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/224k400ra6-fa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Features:** Low ESR; Low ESL; Long Life
- **Height:** 0.340" (8.64mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.650" L x 0.230" W (16.50mm x 5.84mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V