# 2249-C-120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2249-C-120
- **Manufacturer:** Pomona Electronics
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2249-c-120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2249-c-120#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/09/14/550914-501-1018-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** BNC Plug
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** BNC Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-58C
- **Color:** Black
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 4 GHz
- **Length:** 120.0" (3.0m) 10.0'
- **Overall Impedance:** 50 Ω