# 2225J1K50151FCT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2225J1K50151FCT
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2225j1k50151fct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2225j1k50151fct#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/16/08/-1/1608-1604-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 150 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0 (1B)
- **Thickness (Max):** 0.098" (2.50mm)
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 1500V (1.5kV)