# 2220Y0500392FCT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2220Y0500392FCT
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2220y0500392fct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2220y0500392fct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 3900 pF
- **Features:** Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0 (1B)
- **Thickness (Max):** 0.165" (4.20mm)
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 50V