# 2220J6300184JXR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2220J6300184JXR
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2220j6300184jxr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2220j6300184jxr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.18 µF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.098" (2.50mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 630V