# 2220J5000271JFT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2220J5000271JFT
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2220j5000271jft
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2220j5000271jft#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Reliability
- **Capacitance:** 270 pF
- **Features:** High Temperature
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.098" (2.50mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500V