# 2215-2X15G00S2-2.3-3.9-13.7B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2215-2X15G00S2-2.3-3.9-13.7B
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2215-2x15g00s2-2-3-3-9-13-7b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2215-2x15g00s2-2-3-3-9-13-7b#rfq
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Length:** 0.091" (2.30mm)
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 1A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 30
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Overall Contact Length:** 0.283" (7.20mm)
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Row Spacing:** 0.050" (1.27mm)