# 2215-2X03G00S/2.3/3.0B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2215-2X03G00S/2.3/3.0B
- **Manufacturer:** Oupiin
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2215-2x03g00s-2-3-3-0b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2215-2x03g00s-2-3-3-0b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Length:** 0.091" (2.30mm)
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 1A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA6T), Nylon 6T
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 6
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Overall Contact Length:** 0.248" (6.30mm)
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Row Spacing:** 0.136" (3.45mm)