# 2211JA250561JXRSPU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2211JA250561JXRSPU
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2211ja250561jxrspu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2211ja250561jxrspu#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 560 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.100" (2.54mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 250V