# 2200/24BK-1000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2200/24BK-1000
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2200-24bk-1000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2200-24bk-1000#rfq
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 7/32
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.045" (1.14mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.010" (0.25mm)
- **Jacket Color:** Black
- **Length:** 1000.0' (304.8m)
- **Operating Temperature:** 80°C
- **Ratings:** UL Style 1429
- **Voltage:** 150V
- **Wire Gauge:** 24 AWG