# 2200/22RD-1000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2200/22RD-1000
- **Manufacturer:** Daburn Electronics
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2200-22rd-1000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2200-22rd-1000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 7/30
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.051" (1.30mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.010" (0.25mm)
- **Jacket Color:** Red
- **Length:** 1000.0' (304.8m)
- **Operating Temperature:** 80°C
- **Ratings:** UL Style 1429
- **Voltage:** 150V
- **Wire Gauge:** 22 AWG